Son Dakika Haberler

ABD Başkanı Biden, seçim sözünü tuttu! Gizli belgelerin halka açılmasını öngören kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Biden, seçim sözünü tuttu! Gizli belgelerin halka açılmasını öngören kararnameyi imzaladı
Okunma : 36 views Yorum Yap

Seçim sürecinde halkına şeffaflık sözü veren ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin halka açılmasını öngören başkanlık kararnamesine imza attı.

Beyaz Saray‘dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden, imzaladığı kararname ile Adalet Bakanlığı ve diğer ilgili federal kurumlara 11 Eylül saldırılarıyla ilgili belgelerin açıklanması için çalışma başlatma talimatı verdi.

ŞEFFAFLIK SÖZÜ VERMİŞTİ

Seçim sürecinde halka bu yönde şeffaflık sözü verdiğini hatırlatan Biden, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının 20. yıl dönümünde bu sözünü yerine getirdiğini belirtti.

6 AY SÜRE VERDİ

Biden, FBI’ın 11 Eylül saldırılarıyla ilgili yapmış olduğu soruşturmaları kapsayan ve bugüne dek gizli olan belgelerin 6 ay içinde kamuoyuna açılması yönünde talimat verdiğini kaydetti.

ADIM ATMADIĞI İÇİN ELEŞTİRİLİYORDU

Amerikan kamuoyunda Biden’ın 11 Eylül kurbanlarına yönelik herhangi bir adım atmadığı gerekçesiyle son dönemde eleştiriler yükseliyordu.

11 EYLÜL’DE NE OLMUŞTU?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarında 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler’e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak, başkent Washington‘da Pentagon’u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü ve yaklaşık 3 bin kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)