Son Dakika Haberler

Taliban, direnişin son kalesi olan Pencşir’i de ele geçirdi

Taliban, direnişin son kalesi olan Pencşir’i de ele geçirdi
Okunma : 31 views Yorum Yap

Afganistan’da Taliban’a karşı direnişin son kalesi olarak gösterilen Pencşir vilayetinde kontrolün Taliban’a geçtiği iddia edildi. Taliban güçleri, başkent Kabil’de havaya ateş açarak kutlama yaptı.

Afganistan‘da yönetimin el değiştirmesinin ardından başlayan çalkantılı süreç devam ediyor. Taliban, Afganistan’da tam hakimiyet için son kale Pencşir’i kuşatmıştı.

KONTROL ELE GEÇİRİLDİ

Gelen son dakika haberine göre; Kabil‘in 150 km kuzeydoğusunda bulunan ve Taliban kuvvetleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Pençşir vilayetinin, Taliban’ın kontrolüne geçtiği öne sürüldü. Böylece Taliban Afganistan genelinde tam hakimiyet sağladı.

“PENCŞİR, İSLAM EMİRLİĞİ’NİN KONTROLÜ ALTINA GİRDİ”

Öte yandan Taliban’dan konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Pencşir, İslam Emirliği’nin kontrolü altına girdi” ifadelerini kullandı.

PENCŞİR’İN ÖNEMİ

Pençşir, büyük çoğunluğu Taciklerden oluşan yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı bir vilayet olarak biliniyor. Dağlık ve engebeli arazisi nedeniyle askeri operasyonlar için zorlu bir hedef olarak tanımlanırken girişlerin dar bir geçitten gerçekleştirilmesi bölgeye giriş-çıkışları sınırlandırıyor. Vilayetin lideri milli savaş kahramanı Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesut ile Taliban arasında görüşmeler gerçekleştirilmiş ancak sonuca varılamamıştı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)