Son Dakika Haberler

Almanya’da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti oyların 25,8’inin sahibi oldu

Almanya’da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti oyların 25,8’inin sahibi oldu
Okunma : 11 views Yorum Yap

Almanya’da resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların 25,8’ini, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ise oyların yüzde 24,2’sini aldı. İki parti arasındaki oy farkı yüzde 1,6’ya yükseldi.

Almanya‘da yapılan genel seçimlerde sandık çıkış anketine göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) az farkla Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin önünde görünüyor.

SDP, OYLARINI 5 PUAN ARTIRDI

Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin yerel saat ile 19.59’da yayınladığı sandık çıkış anketine göre SPD, genel seçimlerde oyların yüzde 25,8’ini alarak birinci sırada bulunuyor. SPD böylelikle 2017’de yapılan seçimlere göre oylarını 5 puan artırdı. CDU/CSU ise yüzde 24,2’lik oy oranıyla ile ikinci sırada yer alıyor. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Bavyera eyaletinde teşkilatlanmış kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik Partisinden (CSU) oluşan CDU/CSU’nun oy oranı 2017’deki seçimlere göre 8,5 puan azaldı. CDU/CSU, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan genel seçimlerde en düşük oy oranını almış oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)