Son Dakika Haberler

Amerikalı kripto para uzmanından itiraf: Kuzey Kore’nin yaptırımları delmesine yardım ettim

Amerikalı kripto para uzmanından itiraf: Kuzey Kore’nin yaptırımları delmesine yardım ettim
Okunma : 13 views Yorum Yap

Virgil Griffith, Pyongyang’da katıldığı bir konferansta, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarını delmesine yardımcı olduğuna dair suçlamayı kabul etti.

Amerikalı kripto para uzmanı Virgil Griffith, Pyongyang‘da katıldığı bir konferansta, Kuzey Kore‘nin ABD yaptırımlarını delmesine yardımcı olduğuna dair suçlamayı kabul etti.

Ethereum Vakfı’nın eski kıdemli araştırmacıları arasında olan Griffith, savcılıkla vardığı anlaşmanın ardından 6,5 yıla kadar hapis cezası alabilir.

ABD Adalet Bakanlığı, Griffith’in yaptırımların etkisini azaltarak “ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye attığını” söyledi.

Amrikan Wall Street Journal gazetesine konuşan Griffith’in avukatı, müvekkilinin “içten bir pişmanlık duyduğunu” söyledi.

Para aklama

Virgil Griffith Nisan 2019’da, yaklaşık 100 kişiyle birlikte Kuzey Kore‘nin başkenti Pynongyang’da Blockchain ve Kripto Para Birimleri Konferansı’na katılmıştı.

ABD, vatandaşlarının Kuzey Kore’ye seyahatine izin vermiyor. Seyahat etmek isteyenlerin özel bir izin için başvuru yapması gerekiyor.

Griffith de bu izin için başvurmuş, izin alamayınca da Çin üzerinden Kuzey Kore’ye gitmeye karar vermişti.

Singapur‘da yaşayan Griffith konferanstan yedi ay sonra Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda gözaltına alındı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)