Son Dakika Haberler

Kuzey Kore’den yeni tip Hwasong-8 adı verilen hipersonik füze denemesi

Kuzey Kore’den yeni tip Hwasong-8 adı verilen hipersonik füze denemesi
Okunma : 8 views Yorum Yap

Kuzey Kore, Hwasong-8 adı verilen yeni bir hipersonik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Yeni füze, ülkenin gelecek 5 yıl için yaptığı askeri gelişim planının en önemli 5 silahından biri olarak gösterilirken, Kuzey Kore silahı nükleer özelliklere sahip olduğu için “stratejik silah” olarak belirtildi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, dün yapılan hipersonik füze denemesiyle ilgili olarak “Bu silah sisteminin gelişimi, ülkenin kendini savunabilme becerilerini her açıdan arttırdı” ifadelerini kullanırken bu son füze denemesi, bir ay içinde Pyongyang‘ın yaptığı üçüncü füze denemesi oldu.

Ülke daha önce yeni tip güdümlü füze ve trenden atılan balistik füze sistemini denemişti

HİPERSONİK FÜZE NEDİR?

Hipersonik füzeler, normal füzelere kıyasla çok daha hızlı ve çevikler. AFP haber ajansına göre bu da füze savunma sistemlerinin, bu tip füzeleri engellemelerini zorlaştırıyor. KCNA, denemeyle “füzenin navigasyonel kontrolü ve sabitliğinin onaylanmış olduğunu” söyledi.

Düşünce kuruluşu Carnegie Endowment Uluslararası Barış biriminde görevli araştırmacı Ankit Panda, şu aşamada füzenin ‘net becerilerini’ değerlendirmenin zor olduğunu söyledi ama “muhtemelen geleneksel balistik füzelere karşı tasarlanan füze savunma sistemlerini oldukça zorlayacaktır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)