Son Dakika Haberler

Ekvador’da çatışmaların yaşandığı cezaevine tank sokuldu! Operasyonda çok sayıda mahkum yara aldı

Ekvador’da çatışmaların yaşandığı cezaevine tank sokuldu! Operasyonda çok sayıda mahkum yara aldı
Okunma : 12 views Yorum Yap

Ekvador’da cezaevinde çeteler arasında çıkan çatışmada ölü sayısı 118’e yükselirken, silah seslerinin geldiği 8. bölümde kontrolü sağlamak adına özel birliklere ait tank hapishaneye sokuldu. Sis bombaları eşliğinde cezaevine giren askerler ile çete üyeleri arasında çıkan çatışmada bir polis ile çok sayıda mahkum yaralandı. Yetkililer cezaevindeki çatışmalarda hayatını kaybeden 118 mahkumun çoğunun kafalarının kesildiğini açıklamıştı.

Ekvador’da, 29 Eylül‘de cezaevinde çeteler arasında çıkan çatışmada 118 kişinin ölmesinin ardından kontrolün sağlanması için polis ve askeri birliklerin geniş çaplı operasyonları sürüyor. Ekvador basınında çıkan habere göre, Guayas eyaletine bağlı Guayaquil kentindeki Litoral Cezaevi’nin 8. bölümünde silah sesleri duyuldu, hapishaneye tank girdi.

ÖLEN 118 MAHKUMDAN YALNIZCA 41’İNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLEBİLDİ

Sis bombaları eşliğinde cezaevine giren özel birlikler ile çete mensupları arasında çıkan çatışmada bir polis ile çok sayıda mahkum yaralandı. Öte yandan, Ulusal Adli Tıp Servisinden yapılan açıklamada, yaşamını yitiren 118 mahkumunsadece 41’inin kimliğinin teşhis edildiği, bunlardan 21’inin ailelerine teslim edildiği bildirildi.

Cezaevi etrafında mahkum yakınlarının endişeli ve öfkeli bekleyişleri devam ediyor. Çeteler arasındaki çatışmalarda 118 mahkum ölmüş, 80’den fazla kişi yaralanmıştı. Yetkililer hayatını kaybeden mahkumların büyük kısmının kafalarının kesildiğini aktarmıştı.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMİŞTİ

Devlet Başkanı Guillermo Lasso, 30 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki tüm hapishanelerin sisteminde 60 günlüğüne “olağanüstü hal” ilan edildiğini duyurmuştu.

Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon, çok büyük bir trajediyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek “Organize suç grupları arasındaki bu mücadele ve içerdeki güç savaşı, maalesef bu seviyelere ulaştı, durum gerçekten korkunç.” demişti.

EKVADOR’DA CEZAEVİ SORUNU

Ülkede 24 Şubat’ta 3 şehirde aynı anda çıkan isyanlarda 80 mahkum hayatını kaybetmişti. Yaklaşık 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla sonuçlanıyor.

Ülkede 23 Temmuz’da iki ayrı cezaevinde mahkumlar arasında çıkan isyanda da 21 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)