Son Dakika Haberler

İsrailli firmanın gazeteciler ve muhalifleri izlemek için geliştirdiği casus yazılım Türkiye’de de tespit edildi

İsrailli firmanın gazeteciler ve muhalifleri izlemek için geliştirdiği casus yazılım Türkiye’de de tespit edildi
Okunma : 12 views Yorum Yap

İsrail’de Canduru isimli şirket tarafından gazetecileri ve muhalifleri takip etmek için geliştirildiği ortaya çıkan DevilsTongue (ŞeytanDili) isimli casus yazılımın Türkiye’deki bilgisayarlarda da tespit edildi. Dünyaca ünlü bir sibergüvenlik şirketi tarafından hazırlanan raporda, yazılımın bilgisayarlara sahte linkler üzerinden bulaştığı ve arka planda çalışarak kullanıcı fark etmeden şifreleri ve belgeleri çaldığına yer verildi.

Tel-Aviv merkezli Candiru isimli yazılım şirketinin geliştirdiği üst düzey casus yazılımın Rusya, Türkiye ve Filistin‘deki bilgisayarlara bulaştığı tespit edildi.

CASUS YAZILIMIN ADI “ŞEYTAN DİLİ”

Sibergüvenlik şirketi ESET’in hazırladığı raporda Candiru’nun geliştirdiği casus yazılıma DevilsTongue (ŞeytanDili) ismi verildiği aktarıldı. Bu yazılımın birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanıldığının aktarıldığı raporda gazetecileri ve muhalifleri takip etmek için bu yazılımın geliştirildiği belirtildi. Avrupa ve Orta Doğu‘daki birçok ülkede bu yazılımın tespit edildiğini aktaran ESET’in raporunda, “DevilsTongue, üçüncü partilere satıldı fakat bu yazılımı kullananlar insan hakları savunucuları, muhalifler, gazeteciler, aktivistler ve siyasetçileri takip etmek için kullanılabiliyor” ifadesi yer aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)