Son Dakika Haberler

Koronavirüse karşı üretilen ilaç, ölümleri yarı yarıya düşürüyor! Fiyatı 700 dolardan satılacak

Koronavirüse karşı üretilen ilaç, ölümleri yarı yarıya düşürüyor! Fiyatı 700 dolardan satılacak
Okunma : 12 views Yorum Yap

ABD’li ilaç firması Merck tarafından koronavirüs için geliştirilen ilk ilaç olan Molnupiravir, enfeksiyonun erken evresindeki kişilerde hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 50 oranında düşürüyor. ABD hükümetinin 1 milyon 700 bin doz alacağı ilacın bir paketinin fiyatı ise 700 dolar olarak açıklandı.

ABD’li ilaç şirketi Merck yaptığı açıklamada, koronavirüsün etkilerini ve virüse bağlı ölüm oranlarını azaltan ilk hap formundaki ilacı geliştirdiğini açıkladı, Yetkililer, ABD Gıda ve İlaç İdaresi‘nden acil kullanım izni için yakında başvurmayı planladığını söyledi.

ÖLÜM ORANLARINI AZALTMA POTANSİYELİ VAR

Germans Trias i Pujol Üniversitesi’nden Oriol Mitja, “Hastaneye yatışı azaltmak için çalışan bir araştırmacı olarak, Merck duyurusu benim için 2021 yılının en büyük haber hikayelerinden biri” dedi. Uzmanlar Molnupiravir’in tartışmasız bir oyun değiştirici olduğunu belirtiyor. Büyük etki boyutu ve uygulama kolaylığı sayesinde koronavirüs ölüm oranlarını azaltma potansiyeli ve hafif korona tedavisi paradigmasını değiştirdiğini de ifade ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)