Son Dakika Haberler

WhatsApp’a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var

WhatsApp’a ulaşamayanlar alternatiflere yöneldi! Aralarında yerli uygulamalar da var
Okunma : 10 views Yorum Yap

Sosyal medya platformları Instagram, Facebook ile anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a saatlerdir erişim sağlanamıyor. Kullanıcılar sorunun çözülmesini beklerken alternatif uygulamalara da yöneldi. Kullanıcıların WhatsApp dışında indirebileceği anlık mesajlaşma uygulamaları arasında BiP, Yaay, Telegram, Signal, Viber, Line gibi platformlar bulunuyor.

Aynı şirket çatı altında hizmet veren Facebook, Instagram ve WhatsApp’a Türkiye saati ile 18.41’den itibaren erişim sağlanamıyor. Bu gelişme üzerine kullanıcılar WhatsApp dışındaki anlık mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. İşte aralarında yerli uygulamaların da bulunduğu platformlar.

BİP

BiP uygulaması Turkcell tarafından Android ve iOS kullanıcıları için geliştirildi. BiP, sadece Turkcell aboneleri değil tüm diğer operatörlerin kullanabileceği anlık mesajlaşma uygulaması. BiP; Google Play, App Store, ve Huawei AppGallery üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. BİP’te, herkesle iletişim kurabilme, konum paylaşma, grup mesajlaşma, para transferi, caps yaratma, kaybolan mesaj ve oyunlar gibi birçok özellik bulunuyor.

YAAY

Yaay, Türkiye merkezli bir sosyal medya platformudur. Türk Telekom çatısı altındaki TT Ventures tarafından 2 Eylül 2020’de açıldı. Twitter’a benzerliği ile dikkat çeken Yaay, kategorilere ayrılmış yapısı ve içerik paylaşımına göre kullanıcılarına sunduğu rozetler, diğer platformlarından ayrışıyor. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre seçtikleri kategorileri takip edebiliyor. İlk sürümü Eylül 2020’de yayınlanan uygulama, App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebilmektedir.

TELEGRAM

Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Telefonlar için uygulaması bulunan Telegram’ın da WhatsApp’taki gibi bir web sürümü de mevcut.

SIGNAL

iOS, Android ve bir masaüstü uygulaması bulunan Signal kullanıcılarının metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları göndermelerine olanak tanıyor.

VIBER

WhatsApp ve Telegram’ın aksine Viber’i masaüstünde kullanmak için bir masaüstü istemcisi indirmeniz gerekiyor.

WECHAT

Android ve iOS uygulaması olarak sunulan WeChat, Windows, Mac ve web tarayıcısı üzerinden de kullanılabiliyor.

WIRE

Wire’ın en önemli artısı, mesajlaşmak için numaranızı verilmiyor. e-Posta ile de uygulamaya kaydolunabiliyor. Ayrıca karşı taraf, sizinle iletişime geçmek için sizden izin almak zorunda.

LINE

iOS, Android ve Windows’lu telefonlarda çalışan Line, Windows ve Mac için bir masaüstü uygulaması da sunuyor.

iMESSAGE

Apple‘ın mesajlaşma uygulaması iMessage,Mac ve iPhone’larda kullanabiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)