Son Dakika Haberler

Katar’ın yardımları ile Afgan müzisyenler Taliban’dan kaçıp özgürlüğe kavuştu

Katar’ın yardımları ile Afgan müzisyenler Taliban’dan kaçıp özgürlüğe kavuştu
Okunma : 7 views Yorum Yap

Ülkede yönetimi ele geçiren Taliban’ın müziği yasaklaması sonrası gelecekleri büyük tehlikeye giren Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü’nün aralarında kadın öğrenci ve öğretmenlerin de yer aldığı 101 üyesi, Katar elçiliğinin yardımlarıyla ülkeden ayrılmayı başardı. Önceki akşam havayoluyla Katar’ın başkenti Doha’ya giden müzisyenler Portekiz’e gidecek.

Afganistan‘dan çarpıcı kaçış hikâyelerine geçen hafta sonu bir yenisi daha eklendi. Başkent Kabil‘den 100’den fazla müzik öğrencisi ve öğretmeni nefes kesen bir operasyonla ülke dışına çıkarıldı.

OPERASYONU KATAR ORGANİZE ETTİ

Yönetimi ele geçiren radikal Taliban örgütünün ülkede müziği yasaklamasıyla gelecekleri ve kariyerleri tehlikeye giren, yarısı kız öğrenci ve kadın öğretmen olan 100’den fazla kişi Katar‘ın organize ettiği bir operasyon ile Afganistan’dan güvenle çıkmayı başardı. Fransız Haber ajansı AFP’nin haberine göre Avustralya‘nın Melbourne kentinde yaşayan Afganistan Ulusal Müzik Enstitüsü’nün Başkanı Ahmad Sarmast, 101 kişinin Katar tarafından ülkeden çıkarıldığını anlattı. Sarmast, operasyonun başarısının son ana kadar belirsiz olduğunu da vurguladı. Bu kişiler, önce küçük gruplar halinde havalimanına getirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)