Son Dakika Haberler

Son dakika haber: Türkiye Kazakistan’daki yatırımlarını ABD ve İsviçre’den sonra en fazla arttıran üçüncü ülke

Son dakika haber: Türkiye Kazakistan’daki yatırımlarını ABD ve İsviçre’den sonra en fazla arttıran üçüncü ülke
Okunma : 9 views Yorum Yap

Son dakika ekonomi haberine göre Kazakistan Ulusal Bankası’nın yayınladığı 2021 yarı yılı ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırım verilerine göre Türkiye, Kazakistan’daki yatırımlarını ABD ve İsviçre’den sonra en fazla arttıran üçüncü ülke konumunda bulunuyor.

Kazakistan Ulusal Bankası’nın yayınladığı 2021 yarı yılı ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırım verilerine göre Türkiye, Kazakistan’daki yatırımlarını ABD ve İsviçre‘den sonra en fazla arttıran üçüncü ülke konumunda bulunuyor.

Kazakistan Ulusal Bankası 2021 yarı yıl için ülkeye gelen doğrudan yabancı yatırım verilerini yayınladı. Geçen senedeki aynı dönemle kıyaslandığında, 2020’deki kaybın yerinin yeniden doldurulduğu görülüyor. Doğrudan yabancı yatırımlar hacmi yüzde 30,4 artarken, ülkeler bazında 2021 yılının birinci çeyreğinde Kazakistan’a en çok yatırım yapan ülkeler sırasıyla Hollanda, ABD, İsviçre, Rusya, İngiltere, Çin, Belçika, Türkiye, Fransa ve Kore. Yatırımların sektörel bazda dağılımına göre 2021 yılının birinci çeyreğinde maden endüstrisine 5 bin 585 milyar dolar, ham petrol ve doğal gaz sektörüne 4 bin 232 milyar dolar, metal cevheri madenciliğine bin 249 milyar dolar, işleme sektörüne 2 bin 131 milyar dolar, metalurji endüstrisine bin 831 milyar dolar, toptan ve perakende ticarete bin 623 milyar dolar, finansal ve sigorta faaliyetlerine 813 milyon dolar taşıma ve depolamaya 514 milyon dolar doğrudan uluslararası yatırım çekildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)