Son Dakika Haberler

ABD’nin nükleer denizaltısı Güney Çin Denizi’nde henüz belirlenemeyen bir nesneye çarptı: 15 mürettebat yaralandı

ABD’nin nükleer denizaltısı Güney Çin Denizi’nde henüz belirlenemeyen bir nesneye çarptı: 15 mürettebat yaralandı
Okunma : 8 views Yorum Yap

ABD’ye ait USS Connecticut isimli nükleer denizaltı Güney Çin Denizi’nde suya giriş yaptığı sırada bilinmeyen bir nesneye çarptı. Kaza sırasında 15 mürettebat yaralanırken, olayın Çin’in, ABD’nin arka çıktığı Tayvan hava sahasını görülmemiş bir sıklıkta ihlal etmeye başladığı dönemde yaşanması ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD’ye ait bir nükleer denizaltının Güney Çin Denizi’nde “bilinmeyen bir nesneye” çarpmasının ardından 15 kişi yaralandı. Yetkililer, Cumartesi günü gerçekleşen olayda USS Connecticut denizaltısındaki mürettebatın yaralarının hafif olduğunu duyurdu. Olay, Çin’in Tayvan‘ın hava sahasını eşi benzeri görülmemiş bir sıklıkta ihlal etmeye başladığı bir dönemde yaşandı.

ÇARPTIĞI NESNENİN NE OLDUĞU BİLİNMİYOR

ABD’li yetkililer denizaltının çarptığı nesnenin ne olduğunu bilmediklerini, aracın işler halde olduğunu ve ABD’ye ait Guam adasına doğru ilerlediğini söyledi.

Bir ordu sözcüsü “Nükleer enerji üretim kısmı hasar görmedi ve denizaltı tüm işlevlerini sürdürebiliyor. Hasarın boyutu değerlendiriliyor. ABD Donanması’ndan yardım talep etmeye gerek olacak bir durum yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ NEDEN ANLAŞMAZLIKLARA YOL AÇIYOR?

USS Connecticut’ın bulunduğu Güney Çin Denizi, dünyada en fazla çekişmenin yaşandığı denizlerden biri. Çin, Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamının kendi karasularında olduğunu öne sürüyor. Filipinler, Brunei, Malezya, Tayvan ve Vietnam gibi bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de buna itiraz ediyor.

USS Connecticut ABD’nin müttefikleriyle birlikte yaptığı tatbikata katılmak üzere bölgedeydi. Çin’in bölgedeki etkisini dengelemek için yapılan AUKUS Paktı’ndan haftalar sonra düzenlenen tatbikata ABD, Birleşik Krallık, Japonya, Avustralya, Kanada ve Hollanda donanmaları katılıyor.

“2025’E KADAR TAYVAN’I İŞGAL EDECEKLER”

AUKUS Paktı, ABD ve İngiltere’nin Avustralya’ya nükleer denizaltı inşası için bilgi transferini öngörüyor. Tayvan Savunma Bakanlığı Çarşamba günkü açıklamasında Çin’in 2025’e kadar adayı işgale hazırlandığını öne sürmüştü. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bölgedeki gerilimden “derin endişe duyduklarını” açıkladı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)