Son Dakika Haberler

Türkiye’nin olası bir Suriye harekatına ABD destek verecek mi? Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price konuştu

Türkiye’nin olası bir Suriye harekatına ABD destek verecek mi? Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price konuştu
Okunma : 17 views Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemde artan saldırıların ardından verdiği Suriye’ye operasyon sinyali dünyada da gündeme oturdu. Türkiye’nin olası bir harekatına destek vermeyecekleri sorulan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, net bir cevap vermezken Suriye konusunda Ankara ile istişareleri sürdürdüklerini ve başta terörle mücadele olmak üzere Suriye’deki çatışmaları sonra erdirmek üzere Türkiye ile ABD’nin birçok ortak menfaatinin bulunduğunu kaydetti.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, artan YPG/ PKK saldırıları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın sınır ötesi operasyon sinyaline ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“NATO müttefikimiz Türkiye‘ye yönelik sınır ötesi saldırıları kınıyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi ilettik, ateşkes çizgilerini korumanın ve bu sınır ötesi saldırıları durdurmanın önemini vurguladık. Bütün bunlar hakkında çok net olduk. Ayrıca, tüm tarafların Suriye‘de istikrarı artırmak için ateşkes çizgisini sürdürmesinin; buna saygı duymasının ve iç savaşa siyasi bir çözüm bulmak için çalışmasının çok önemli olduğunu da belirttik.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)