Son Dakika Haberler

Türkiye, Suriye çağrısı yapan Çin’e sert tepki gösterdi: İnsan haklarını ihlal edenlerden ders alacak değiliz

Türkiye, Suriye çağrısı yapan Çin’e sert tepki gösterdi: İnsan haklarını ihlal edenlerden ders alacak değiliz
Okunma : 20 views Yorum Yap

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye’ye “Suriye’de insan hakları hukukuna uyma” çağrısı yapan Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı’na tepki gösterdi. Açıklamada, “Uluslararası insan hakları hukukunu ve insani hukuku ihlal edenlerden ders alacak değiliz.” sözlerine yer verdi.

Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumunda, Fırat‘taki su seviyesinin azalması ile Allouk su tesisindeki kesintilerden Türkiye‘yi sorumlu tutarak Suriye’nin kuzey doğusunu işgal etmekle suçladığı Türkiye’ye uluslararası insani hukuka uyma çağrısı yaptı.

“İNSAN HAKLARINI İHLAL EDENLERDEN DERS ALACAK DEĞİLİZ”

Büyükelçi Sinirlioğlu ise Geng’in söz konusu iddiaları üzerine, “Uluslararası insan hakları hukukunu ve insani hukuku ihlal edenlerden ders alacak değiliz.” dedi. Allouk su tesisindeki problemlerin nedenine BM Genel Sekreteri’nin raporunda yer verildiğini hatırlatan Sinirlioğlu, terör örgütü PKK/ YPG ile Suriye’de rejimin bu konuyu kendi ajandaları için kötüye kullandığına dikkati çekti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)