Son Dakika Haberler

Yaban keçisi avlamak için Kahramanmaraş’a geldi! ABD’li adam, av için 500 bin lira harcadı

Yaban keçisi avlamak için Kahramanmaraş’a geldi! ABD’li adam, av için 500 bin lira harcadı
Okunma : 24 views Yorum Yap

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, av turizmi kapsamında açılan ihalede, üreme yeteneğini kaybetmesi sebebiyle avlanması kararlaştırılan erkek yaban keçisi, ABD’den gelen bir avcı tarafından okla avlandı. 10 bin kilometre uzaktan gelen ABD’li avcının, 9 yaşındaki tekeyi avlamak için 500 bin lira harcadığı ortaya çıktı.

Elbistan’da ve bölgede popülasyonları son yıllarda artışa geçen yaban keçileri, genellikle dağlık ve sarp kayalıkları yaşam alanı olarak seçiyor. ‘Kayaların usta tırmanıcıları’ olarak adlandırılan yaban keçileri, evcil keçilerin de atası olarak biliniyor. Elbistan’da başta Şardağı olmak üzere sarp ve yüksek kayalıklarda yaşamlarını sürdüren yaban keçilerinin sayısının ise 150’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Sürekli yapılan gözlem çalışmaları ve avlayanlara yönelik ağır para cezalarının olması, yaban keçisi sayısının da artmasındaki en önemli etkenler olarak biliniyor. 15-20 yıl arasında ömürleri bulunan yaban keçilerinin erkekleri, 8 yaşından sonra üreme yeteneğini kaybediyor.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI AVLANMA İÇİN İHALE AÇIYOR

Yaklaşık 20 dişiden oluşan sürüyü kontrol eden bu yaşlı tekeler, genç tekelerin sürüye yaklaşmasına izin vermiyor. Genç tekeler, kendilerine oranla daha kuvvetli olan yaşlı tekelere karşı girdikleri mücadeleyi kaybediyor. Üreme yeteneğini kaybeden tekenin sürüyü kontrol altında tutması da neslin devamı açısından büyük tehlike doğuruyor. Tarım ve Orman Bakanlığı da hem yaban keçilerinin neslinin devamlılığının sağlanması hem de av turizmi kapsamına ülke genelindeki bazı lokasyonlarda avlanma için ihale düzenliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)