Son Dakika Haberler

9 yaşındaki kız çocuğu 20 bin TL karşılığında 55 yaşındaki adamla evlendirildi

9 yaşındaki kız çocuğu 20 bin TL karşılığında 55 yaşındaki adamla evlendirildi
Okunma : 21 views Yorum Yap

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan, ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçirmekte. İşçilere yevmiye yerine buğday verilen ülkede, ailelerin geçimlerini sağlayabilmek adına çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladılar. 9 yaşındaki Parwana Malik de ailesi tarafından 2200 dolar (20 bin TL) karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirildi. Malik, “Bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum” ifadesini kullanıyor.

Ekonomik krizin pençesindeki Afganistan‘da insanlık dramı yaşanıyor. Aileler geçimlerini sağlamak için çocuklarını para karşılığında evlendirmeye başladı. Bu kız çocuklarından biri de Parwana Malik. Henüz 9 yaşındaki Malik, ailesi tarafından para karşılığında 55 yaşındaki bir adamla evlendirilmeye zorlandığını anlattı.

“BENİ ZORLA ÇALIŞTIRACAĞINDAN KORKUYORUM”

CNN’e konuşan Parwana Malik, ”Beyaz kaşları ve sakalları olan bu yaşlı adamın beni evinde zorla çalıştırmasından korkuyorum” dedi. Ailesi ise ekonomik açıdan çok zor durumda olduklarını bu nedenle başka seçenekleri olmadığını iddia etti.

İNSANİ YARDIMLARLA HAYATTA KALIYORLARDI

Parwana, 4 yıl boyunca Badghis eyaletindeki kampta insani yardımlarla hayatta kalmayı başardı. Taliban’ın iktidara gelmesinden sonra ülkeye yapılan uluslararası yardımların kesilmesiyle ise bu gölgede yaşayan insanlar temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma geldi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)