Son Dakika Haberler

ABD’li senatörler tedirgin! Türk SİHA’ları için yaptırım talep ettiler

ABD’li senatörler tedirgin! Türk SİHA’ları için yaptırım talep ettiler
Okunma : 22 views Yorum Yap

Yerli ve milli İHA ve SİHA’lar şu ana kadar 13 ülkeye ihraç edilirken bu durum ABD’de bazı senatörleri mutsuz etti. ABD Savunma Bütçe Tasarısı görüşmelerinde yaptırım çağrısı yapan senatör Bob Menendez, “Türkiye’nin İHA ve SİHA programının ABD’nin ulusal güvenliğine etkileri araştırılsın. Türk SİHA’larının satışı tehlikeli, istikrarsızlaştırıcı, barış ve insan hakları için büyük bir tehdittir. ABD, bu İHA ve SİHA’larda kullanılan parçaları Türkiye’ye satmamalı.” ifadelerini kullandı.

Libya‘dan Dağlık Karabağ‘a, Suriye‘nin kuzeyinden yurt içi operasyonlara kadar kendini sahada ispatlayan yerli üretim İHA ve SİHA‘lar dünyanın dilinden düşmezken bir yandan da bazı ülkeleri tedirgin ediyor. 13 ülkeye ihraç edilen Türk SİHA ve İHA’larıyla ilgili mesnetsiz suçlamalarda bulunan ABD’li senatör Bob Menendez, Türkiye‘ye yaptırım önerisinde bulundu.

“BÜYÜK BİR TEHDİT”

ABD Savunma Bütçe Tasarısı görüşmelerinde söz alan Demokrat Parti senatörlerinden Bob Menendez, “Türkiye’nin İHA ve SİHA programının ABD’nin ulusal güvenliğine etkileri araştırılsın. Türk SİHA’larının satışı tehlikeli, istikrarsızlaştırıcı, barış ve insan hakları için büyük bir tehdittir. ABD, bu İHA ve SİHA’larda kullanılan parçaları Türkiye’ye satmamalı.” diyerek yaptırım çağrısında bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)