Son Dakika Haberler

Sırp lider Milorad Dodik’den yeni açıklama: Erdoğan’a söz verdim savaşmayacağız

Sırp lider Milorad Dodik’den yeni açıklama: Erdoğan’a söz verdim savaşmayacağız
Okunma : 14 views Yorum Yap

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in Dayton Barış Antlaşması’nın aslına dönülmediği takdirde Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemesi ülkede yaşanan krizi daha da tırmandırdı. Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Dodik, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a savaşın bir seçenek olmadığı sözünü verdim. Başkası istedi diye savaşa gitmeyiz. Savaşmayacağız ve barışı tehlikeye atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylemlerinin ve bağımsız ordu kuracağını söylemesinin ardından Balkanlar‘da yeni bir siyasi krizin fitili ateşlendi. Bosna Hersek’te gerilim tırmanırken Türkiye devreye girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosnalı liderlerle bir araya geldi.

“ERDOĞAN’A SAVAŞIN BİR SEÇENEK OLMADIĞININ SÖZÜNÜ VERDİM”

Dodik olayların perde arkasını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Balkanlar’daki etkisini A News’e anlattı.

Dodik, “Erdoğan’a savaşın bir seçenek olmadığı sözünü de verdim. Başkası istedi diye savaşa gitmeyiz. Savaşmayacağız ve barışı tehlikeye atmayacağız. Benim için siyasi bir amaç yok, çünkü barışı tehlikeye atmış olurum ve bu yüzden bunu yapmayacağım.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEDE SAVAŞ İSTEMİYORUM”

Görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Dodik, “Bu yıl birkaç kez Erdoğan ile görüştüm, ilişkilerimizi topyekün görüştük. Masada Bosna-Hersek ve Balkan bölgesi ile ilgili çeşitli siyasi konular, istikrar ihtiyaçları ve tabii ki durumun anlaşılması için, Belgrad‘dan Saraybosna‘ya ulaşan, Türkiye’nin de desteklediği bir otoyol inşaatı vardı. Balkanlar’daki birçok sorunu çözecek ekonomik konular vardı.” şeklinde konuştu.

Sırp lider Dodik bölgede bir çatışma istemediğini ve sorunun boyutu ne olursa olsun barışı önemsediğini belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)