Son Dakika Haberler

Son altı yüzyılın en uzun ay tutulması bugün

Son altı yüzyılın en uzun ay tutulması bugün
Okunma : 24 views Yorum Yap

2021 yılının en önemli gök olaylarından bir tanesi olarak gösterilen Ay tutulması bugün. NASA’ya göre, yüzyılın en uzun parçalı ay tutulması yaklaşık 3,5 saat boyunca kırmızı görüneceğini duyurdu. Kuzey Amerika, tutulma sırasında ayın yüzde 97’sinin kırmızıya döndüğünü gözlemleyebilecek ancak Ay tutulması Türkiye’de görülemeyecek.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), yarın gece, sabahın erken saatlerine kadar 581 yılın en uzun ay tutulması yaşanacağını açıkladı. NASA’ya göre, ABD’de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak bilinen kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika boyunca dünyanın gölgesinde kalacak.

Ay tutulması, ABD doğu yakası saatiyle (EST) cuma gece yarısı 01.02’de başlayacak, sabaha karşı 04.02’de yüzde 99 tutulma oranıyla en yüksek seviyesine ulaşacak. NASA, Ay’ın tamamen dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı “neredeyse tam tutulma” olarak niteliyor.

Türkiye’denizlenemeyeceği açıklanan tutulma; 580 yılın en uzun Ay tutulması olacak. Tutulma Kuzey Amerika’dan izlenebilecek. Bir önceki en uzun kısmi tutulma 2018’de gerçekleşti ve iki saatten az sürdü.

AY TUTULMASI NEDİR?

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya’nın gölgesine girer. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay’ın, Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya’nın gölgesi Ay’a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay’ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)