Son Dakika Haberler

Ali Babacan: Merkez Bankası’na nas var, Hazine’ye nas yok mu?

Ali Babacan: Merkez Bankası’na nas var, Hazine’ye nas yok mu?
Okunma : 23 views Yorum Yap

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası’nın faiz kararları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin hayata geçirdiği ”Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” düzenlemesini “Önceki gün, akşam akşam başımıza, sözüm ona yeni bir icat çıkardılar. Adına da ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ dediler. Önce adını doğru koyalım. Bu yeni uygulamanın adı, ‘bu milleti torunlarına kadar borca batırma’ planıdır. Peki bu plan ne anlama geliyor?” ifadeleriyle eleştiren Babacan, sözlerine şu şekilde devam etti, ”Şu anda iktidar, mevduat sahibi olan, servet sahibi olan bir kesime diyor ki ‘Gidip dolar almayın, parayı Türk lirasında tutun, dolar ne kadar artarsa o farkı size vereceğiz’. Peki, o farkı nereden verecekler? Hazine’nin veya Merkez Bankası‘nın kasasından. Yani bu milletin vergilerinden. Diyor ki ‘Aynı döviz almışsınız gibi olacak. Hiçbir şey değişmeyecek. Kur ne kadar artarsa artsın, aradaki farkı size aktaracağız’. Türk lirasının, artık bir güven unsuru olmadığını itiraf eden bir yönetimle karşı karşıyayız.”

”ÜLKENİN EKONOMİSİ DÜZELMİYOR”

Merkez Bankası tarafında inatla faiz indirimi yapıldığını belirten Babacan, “Biz faizlerin düşmesinden yanayız ama faizlerin topyekun düşmesinden yanayız. Merkez Bankası’nın faizini düşürüp diğer faizleri zıplatmak ekonomiyi yönetmek değil bu işi bilmemek. Hep söylüyoruz; bu faiz talimatla düşmez, güvenle düşer. Piyasaya siz güvenle hukukla rota çizmek yerine hiçbir gerçekliği olmayan tezinizi dayattığınız için ülke batıyor. 1960’larda 70’lerde uygulanmış, fiyasko ve hezimetlerle sonuçlanmış modelleri yeni bir model getirdiğiniz için bu ülkenin ekonomisi düzelmiyor” diye konuştu.

”SATIN ALMA GÜCÜNÜ ARTTIRMADAN EKONOMİ DÜZELDİ DİYEMEYİZ”

Türk lirasına güvenceyi Amerikan dolarıyla vermenin, o ülke ekonomisine güven duymayı sağlamayacağını kaydeden Ali Babacan, “Tek bir gerçek var, vatandaşımızın satın alım gücünü artırmadan ekonomi düzeldi, diyemeyiz” dedi.

”HAZİNE’YE GELİNCE NAS YOK MU?”

Merkez Bankası’nın faizine gelince NAS var, Hazine’ye gelince NAS yok mu? Çiftçimize kredi verince NAS yok mu? Sırf Merkez Bankasına inatla yaptırdığın faiz indirimi yüzünden ülkenin geldiği durum bu. Faizlerin topyekün düşmesini istiyorsanız faizi talimatla düşüremezsiniz, güvenle düşer.

Piyasaya güvenle hukukla yaklaşmak yerine ne olduğu belirsiz sistemi sürdüğünüz için ekonomi bu durumda. Eğer hastalığı kabul etmezseniz doğru teşhisi koymazsanız doğru tedaviyi uygulayamazsınız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)