Son Dakika Haberler

Kazakistan’daki eylemlerde hayatını kaybedenler için 10 Ocak ulusal yas ilan edildi

Kazakistan’daki eylemlerde hayatını kaybedenler için 10 Ocak ulusal yas ilan edildi
Okunma : 11 views Yorum Yap

Kazakistan’da akaryakıt zammı ile başlayan eylemler hükümet istifa etse de bitmedi. Cumhurbaşkanı Tokayev, protestoların şiddet olaylarına dönüşmesiyle yaşanan can kayıpları için 10 Ocak’ı ulusal yas ilan etti. Son olarak protestolarda can kaybının 18’e, yaralı sayısının ise 748’e yükseldiği açıklanmıştı.

Kazakistan‘da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının ardından başlayan gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesiyle yaşanan can kayıpları nedeniyle 10 Ocak ulusal yas ilan edildi.

5 BİNE YAKIN VATANDAŞ GÖZALTINDA

Olayların bastırılmasına ve suçluların tespit edilmesine yürütülen operasyonlarda, gözaltına alınanların sayısı 4 bin 404’e yükseldi.

EBEP OLARAK ÇOK SAYIDA İSMİN HAYATINI KAYBETMESİ GÖSTERİLDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Berik Uali, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan trajik olaylar sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle 10 Ocak’ı ulusal yas ilan etme kararı aldığını duyurdu.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada ise suçluların tespit edilmesine yönelik operasyonların devam ettiği belirtilerek, “Gözaltına alınanların sayısı 4 bin 404 kişi” ifadeleri kullanıldı. Olayları başlatan 11 kişinin de gözaltında bulunduğu belirtilen açıklamada, halihazırda 2’si hakkında Ceza Kanunu’nun “toplu olayları organize etme” maddesi gereği tutuklama kararı alındığı aktarıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)